تبلیغات
دفـ ـاع مقــــــدس - علت توقف عراق در هفته ی اول جنگ

علت توقف عراق در هفته ی اول جنگ

یکشنبه 28 دی 1393 05:29 ب.ظ

نویسنده : دانیال خوش آمال
شمار اهواز در اولین روزهای جنگ


ساعت 30/8 صبح روز شنبه بعد از حوادثی كه در شهر اهواز اتفاق افتاد و تعدادی مصدوم و مجروح به جا گذاشته با یكی از مسوولین بیمارستان رازی شهر اهواز گفتگو می كنیم:
از ساعت 30/6 این ها رو آوردند، حدود 14 نفر زخمی، 5 جسد كه در سردخانه است و شناسایی نشده به اضافه یك بچه و یك سر و یك دست و یك پا كه هنوز شناسایی نشده.
مردم اهواز و شهرهای مرزی برخی اقدامات دفاعی را به طور خودجوش آغاز كردند اما نیاز به اسحله دارند اما نیازی كه معلوم نیست چرا تامین نمی شود؟
پاسخ یك مسوول: در مورد سلاح اولا بگویم كه ما از لحاظ تجهیزات در مذیقه هستیم فقط به نیروی خود مردم یعنی امكانات خود مردم و سنگربندی و سه راهی خود آنها نیاز داریم و تا آنجا كه آنها اسلحه دهند ما بین مردم پخش می كنیم.
با توجه به نیاز مردم شهرهای مرزی به اسلحه برای دفاع از خانه و كاشانه خود و بی اعتنایی برخی مراكز مسوول به این مساله امام امروز به مراكز نظامی مسوول هشدار می دهد به مردم اسلحه بدهند وگرنه تحت پیگرد قرار می گیرند.
هیات میانجی سازمان كنفرانس اسلامی كه در آن ضیا الحق رییس جمهور پاكستان، رییس جمهور بنگلادش، یاسر عرفات رییس سازمان آزادی بخش فلسطین و حبیب شطی دبیر كل سازمان كنفرانس اسلامی حضور دارند امروز 7 مهر ماه (59) با سفر به تهران و دیدار با مقامات ایرانی به رایزنی درباره چگونگی پایان جنگ می پردازد.
مصاحبه با حبیب شطی دبیر كل سازمان كنفرانس اسلامی: پس از اینكه به حرف های امام و شورای عالی دفاع گوش دادیم به بغداد می رویم تا حرف های آنها را هم بشنویم تا در سفر دوباره به تهران، پیشنهادات را مطرح كنیم.
هاشمی رفسنجانی بعدها در خاطرات خود نوشت: عرفات در این سفر گفت: در اتاق جنگ عراق نقشه هایی دیده است كه در آنها مسجد سلیمان و بهبهان با عنوان هدف اشغال مشخص شده اند.
هاشمی رفسنجانی می گوید: ما هیات را می پذیریم برای اینكه در دنیا بگوییم ما جنگ افروز نیستیم و نمی خواهیم جنگ باشد. نقطه نظرمان را روشن كردیم كه ما مورد تهاجم قرار گرفته ایم و داریم دفاع می كنیم. مطلبی هم كه مطرح كردیم چیزی نبود كه آنها بتونند ایراد بگیرند بر ما ، ما گفتیم متجاوز نیستیم و آنها متجاوزند و حق ما این است كه دادگاهی تشكیل شود و به تجاوز رسیدگی شود. ما گفتیم كه قرارداد الجزیره را هم ما فسخ نكردیم به قوت خود باقی است و با متجاوز هم مذاكره ای نداریم . چون اگر یك سرباز شما در خاك ما باشد حقمان است كه دفاع كنیم.
هیات میانجی به بغداد می رود. مقامات عراقی ضمن پافشاری بر دلایل حمله به ایران بر این باورند كه به علت اوضاع درهم ریخته ایران جنگ حداقل 6 ماه به طول می كشد.
الجبوری، وزیر مشاور در كابینه صدام می گوید: استقبال از ضیا الحق رییس جمهور آن زمان پاكستان اولین فردی بود كه از طرف سازمان كنفرانس اسلامی مامور میانجی گری برای پایان دادن به درگیری در اوایل شروع آن شد.
عزت ابراهیم آن روز به من گفت: استاد حامد، والله این جنگ حتی اگر 6 ماه هم طول بكشد ما ادامه می دهیم، گمان می كنم اطلاعات گمراه كننده باعث چنین تصوری شده بود از جمله این كه ارتش ایران و نیروی هوایی این كشور متلاشی شده اند.
حمله كشور عراق در چند محور عمده متمركز است عراقی ها در محور دزفول به سرعت پیشروی می كنند و در عرض 4 روز با حدود 80 كیلومتر پیشروی به پشت رودخانه كرخه می رسند نیروهای تپ 37 شیراز ارتش در این محور مقاومت تحسین برانگیزی نشان می دهند اما دشمن كاملا قوی و مجهز است.
چمران یكی از نمایندگان امام در شورای عالی دفاع كه به علت سال ها حضور در لبنان تجربیات نظامی خوبی دارد با تشكیل ستاد جنگ های نامنظم و جذب برخی نیروهای مردمی در این منطقه فعال است.
آیت الله خامنه ای دیگر نماینده امام در شورای عالی دفاع هم شخصا به میدان دفاع شتافته و در محورهای جنوب فعال است.
سوسنگرد در نبردگاه تن به تن مدافعان ایرانی و مهاجمان عراقی حداقل دو بار دست به دست می شود و دشمن سرانجام در پشت دیوارهای غربی شهر زمین گیر می شود.
جمع بندی تحولات هفته اول جنگ نشان می دهد اگر چه ارتش عراق با تجهیزات كامل به ایران حمله كرده و در برخی محورها پیشروی خوبی داشته اما در مقابل امواج مقاومت مردمی در پشت دروازه های شهرهایی همچون آبادان، خرمشهر، اهواز و سوسنگرد زمین گیر شده و نمی تواند به اهداف استراتژی عملیات برق‌آسا و سریع و بویژه جداسازی خوزستان دست یابد.
گفتگو با شمخانی، فرمانده سپاه خوزستان: به هیچ عنوان برادرانی كه می دانند، می توانند در مبارزه موثر باشند در هیچ مرحله ای از زمان نباید شهر را ترك كنند بمانند زیرا وجودشان در این شهر خود ترس و رعب وسیعی را در دل دشمن ایجاد می كند و هیچ جای ترس و نگرانی نیست تا زمانی كه نیروی مسلحی در این شهر هست آنها نخواهند توانست وارد این شهر شوند و باتوجه به تیراندازی كه از دور می كنند با استفاده از سلاح های دورزن ما می توانیم با قرار گرفتن در سنگرهای محافظتی كاملا درامان باشیم.
اهواز در معرض سقوط قرار دارد یگان های عراقی با یك خیز بلند خود را به دروازه حمیدیه رسانده اند با سقوط این شهر صدام به جداسازی خوزستان و تحقق اهدافشان كاملا نزدیك می شود. خبرهای محرمانه نشان می دهد كه امام خمینی از این وضع به شدت ناراحت است. امام پس از اصلاح از احتمال سقوط اهواز گفته است مگر جوانان اهوازی مرده اند كه عراقی ها، اهواز را بگیرند. این جمله امام و ناراحتی ایشان از احتمال سقوط اهواز مدافعان این شهر را بر آشفته می كند بامداد امروز 9 مهر 59 ، 28 نفر از نیروهای بسیجی و پاسدار به فرماندهی غیور اصلی با شبیخونی سنگین به نیروهای عراقی در جاده حمیدیه- اهواز آنها را مجبور به عقب نشینی می كنند. تعدادی از تانك های دشمن در مزارع حمیدیه به گل می نشیند.
شمخانی، فرمانده سپاه خوزستان می گوید: با توجه به نوع سلاحی كه ما داریم و آن فاكتور درونی كه اسمش را شهادت میگذاریم برادران غالبا با ضربات شبیخونی تاكنون توانسته اند ضربه های مهلكی را به ارتش مزدور عراق وارد كنند به طوری كه‌ آنها را وادار كنند كه شبها حداقل دیوانه وار به اطراف خود تیراندازی كنند و تا صبح خواب را برایشان حرام كنند.
حملات هوایی و موشكی عراق به شهرهای مختلف ظرف امروز و دیروز، خیلی شدید شده است به خصوص حمله به دزفول و اندیمشك ، مناطقی را كه مشاهده می كنید خانه های مردم مستضعف اندیشمك است كه در ساعت 34/11 پیش از ظهر امروز هدف موشك های جهنمی صدام قرار گرفته است مردم و اكیپ های امدادی با هر وسیله ممكن در حال یاری رساندن به مصدومین و خارج كردن اجساد شهدا از زیر آوار می باشند.
ابتكارات دفاعی مردم دزفول: دزفول یك ستاد عملیاتی تشكیل داد كه تمام مساجد دزفول نیروهای مردمی را بسیج كرد و به آموزش های مختلف نظامی و كمك رسانی پرداخت.
صدام در هفته اول جنگ اعلام می كند جنگ من با ایرانیان به نمایندگی از همه اعراب است و عراق برای حفظ عربیت خلیج فارس و جلوگیری از جاه طلبی ایران درجهان عرب مبارزه می كند امام و ساكنان عرب زبان خوزستان به این ادعا پاسخ می دهند.
پاسخ امام: این صدام كه ادعا می كرد كه من یك عربی هستم كه فقط عربیت را می فهمم و با امریكا و فرانسه و دیگران را اصلا كاری ندارم و قبول ندارم حالا معلوم شد كه قضیه چیست. حالا معلوم شد كه این مرد هم امریكایی بوده هم اسراییلی بوده است و هم در غیاب آنها با شوروی بحث و بند داشته و هم با فرانسه. اونی كه در ذهنش نبوده عرب بوده.
ساكنان استان های مرزی غرب و جنوب در اولین گام های اشغالگران آسیب های فراوان می بینند. گروه های سیاسی چپ و منحرف این روزها در اوج حملات عراق شعار انحلال ارتش سرداده اند این شعار ممكن است در تضعیف روحیه مدافعان ارتشی تاثیر بگذارد امام با این شعار انحرافی به شدت مقابله می كند سپاه نیز در پیروی از امام به مقابله با این شعار خطرناك بر می خیزد.
محسن رضایی، فرمانده سپاه پاسداران می گوید: اولا در این جنگ دقیقا مشخص شد كه شعارهایی كه از ابتدای انقلاب از انحلال ارتش می دادند چه منظورهای استعماری در پشت سر داشته . ثانیا یكی از بزرگترین دستاوردهای این جنگ وحدت بین پاسداران ، ارتشیان و مردم بوده كه در یك سنگر، برادر پاسدار مردمی و ارتشی برعلیه مزدوران صدام می جنگیدند.
به موازات تلاش گروه های منحرف برای انحلال ارتش در داخل ارتش نیز اقدامات مشكوكی برای تضعیف نیروهای مومن در حال انجام است شیرودی خلبان هوانیروز كه شجاعتش در حمله به نیروهای عراقی این روزها زبانزد خاص و عام شده موضوع را با هاشمی رفسنجانی در میان می گذارد.
سخنان شیرودی به هاشمی رفسنجانی: در حال حاضر ما می بینیم كه تا به حال هیچكدام از آقایان متخصص در جمع شركت نكرده اند. من متخصص نبودم و فقط تعهد داشتم و یك ذره ایمان، ما از شما می خواهیم كه لطفی بفرمایید و خدمت امام این مسایل را بگویید كه در ارتش دستی بوجود آمده كه بچه های مومن را از بین می برد.
سخنان حضرت خامنه ای در دفاع از نیروهای مومن ارتش: اول افسری كه نزد من می آید و گریه می كند، اشك می ریزد و التماس میكند كه مرا برای عملیات شبانه ببرید تا شاید من هم شهید شوم مال همین ارتش است . اون سرهنگ فداكاری كه شهید (سرهنگ وطن پور) كه پریروز در سانحه هوایی درهنگام مبارزه با دشمن هلی كوپترش سقوط كرد و شهید شد یك فردی از همین ارتش است كه فداكارانه خودش می رود خلبان ها در آنجا بسیارند كه آماده اند بروند. این افسر ورزیده كاركشته كه خود فرمانده یگان هوانیروز در اهواز است داوطلبانه خودش می رود و می خواهد برود و می رود و می خواهد شهید شود و شهید هم میشود.
رییس جمهور بنی صدر براساس یك تز قدیمی منسوب به هخامنشیان معتقد است در مقابله با هجوم ارتش عراق باید زمین بدهیم و زمان بگیریم و سپس آنها را محاصره كرده و آنها را از پای درآوریم.
ابراهیم همت (از فرماندهان سپاه) تزنظامی بنی صدر را نقد می كند مدافعان كم تعداد خرمشهر كه از كمبود سلاح رنج می برند امروز 10 مهر 59 در دفع حمله ارتش عراق روز بسیار سختی را پشت سر می گذارند جمعی از بسیجیان و سپاهیان پاسدار با تعدادی از نظامیان و تكاوران داوطلب ارتش و نیروهای فداییان اسلام در جنگی تن به تن گاهی تن با تانك نیروهای بعثی را در میدان راه آهن غافلگیر و وادار به عقب نشینی می كنند.
آبادان هم وضع آشفته ای دارد عراقی ها به تدریج در حال محاصره شهر هستند مردم با حفر سنگر در مقابل خانه ها خود را برای نبرد خانه به خانه آماده می كنند.
پیام به مردم آبادان از طریق صدای جمهوری اسلامی ایران، اینجا آبادان رادیو نفت ملی- صدای جمهوری اسلامی ایران، برادر و خواهر مسلمان آبادانی شهر شما در خطر جدی سقوط قرار گرفته و تانك های دشمن در 500 متری پل های ایستگاه 7 و 12 می باشند. با تمام قوا آماده باشید و به تمام وسایل دفاعی مانند تفنگ، نارنجك آماده مجزه نشوید یك دفاع انقلابی و شرافتمندانه از شهر آبادان باشید.
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آبادان
اولین حمله ارتش در مقابل ارتش عراق اموز 23 مهر ماه انجام می شود. بنی صدر شب گذشته تعداد زیادی از مسوولان كشور و فرماندهان نظامی رادر پایگاه چهارم شكاری دزفول جمع و اعلام كرد فردا تا بستان یا شاید هم تا «العماره » عراق پیش خواهیم رفت. این حمله كه در آن هیچ نیروی پیاده ای وجود ندارد با تكیه بر تانك و توپخانه آغاز میشود اما تا قبل از ظهر شكست می خورد. رییس جمهور عصبانی و خشمگین به نظر می رسد. بنی صدر چندی بعد حمله دیگری را برای شكست حصر آبادان سازمان می دهد . تفكرات نظامی – سیاسی خاص رییس جمهور باعث شده سپاه رادر این حملات به بازی نگیرد.
بنی صدر امیدوار است دراین حمله پس از شكست حصر ابادان و آزاد سازی خرمشهر به سوی بصره حركت كند. این حمله نیز نتیجه ای در بر ندارد.
دومین حمله بنی صدر هم به نتیجه نمی رسد و آبادان همچنان در محاصره است. كمبود نیرو در جبهه ها كاملا به چشم می خورد ارتش امروز و فردا قرار است در این باره اطلاعیه بدهد، اوضاع جبهه ها، تقویت نیروهای نظامی را ضروری می سازد. ارتش سربازانی را كه خدمت آنها در سال 56 پایان یافت به خدمت مجدد فرا می خواند.



دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: یکشنبه 28 دی 1393 05:35 ب.ظ