تبلیغات
دفـ ـاع مقــــــدس - علت توقف عراق در هفته اول جنگ

علت توقف عراق در هفته اول جنگ

چهارشنبه 28 آبان 1393 06:20 ب.ظ

نویسنده : دانیال خوش آمال

هفته اول جنگ چگونه گذشت؟

 این ایام به دلیل آشفتگی‌جبهه خودی، التهاب شرایط سیاسی داخل كشور و همچنین سوءاستفاده دشمن متجاوز از مسائل داخلی كشورمان، تلخی‌هایی به همراه دارد كه البته با حماسه مقاومت نیروهای نظامی و مردمی كشورمان، تركیبی از یك ماه تاریخی را در اذهان تداعی می‌كند. در این مجال به بررسی برخی وقایع و رویدادهای هفته اول جنگ می‌پردازیم. 

۳۱ شهریورماه: 
ساعت ۱۲ ظهر این روز به وقت بغداد، ‌فرماندهان نظامی عراق دستور حمله ۱۹۲ بمب‌افكن و جنگنده بعثی به كشورمان را صادر می‌كنند. طی این حمله چندین فرودگاه مهم كشورمان همچون مهرآباد تهران، فرودگاه‌های اهواز، سنندج، ‌تبریز و چند شهر دیگر مورد هجوم هوایی دشمن قرار می‌گیرد. هرچند طی آن پنج فروند از جنگنده‌های دشمن ساقط می‌شوند اما خسارات مالی و جانی متعددی برجای می‌ماند. واكنش كشورمان به این تجاوز هوایی بسیار سریع است چراكه تنها دو ساعت بعد عملیاتی با نام انتقام از سوی نیروی هوایی طرح‌ریزی می‌شود كه بر اساس آن دو گروه پروازی به نام‌های «البرز» و «آلفارد» از دو پایگاه سوم شكاری همدان و پایگاه ششم شكاری بوشهر به پرواز درمی‌آیند و اهدافی را در عراق بمباران می‌كنند. از بعد سیاسی نیز در نزدیكی ‌مرزها خبرهایی است. ملك حسین، حاكم وقت اردن به همراه صدام روی یك تانك سوار است تا به صورت نمادین اولین گلوله را به خاك كشورمان شلیك كند. شاه‌حسین پس از این كار آغاز جنگ تحمیلی را به صدام تبریك می‌گوید تا پیامی سیاسی را به جهان مخابره كند. پیام این است: حكام دست‌نشانده عرب منطقه در كنار استكبار جهانی پشتیبان عراق در این جنگ مستكبرین علیه مستضعفین خواهند بود. 

اول مهرماه: این روز در واقع اولین روز تهاجم زمینی ارتش بعث به كشورمان است. برخی منابع از اشغال شهر سومار در همین روز خبر می‌دهند و برخی دیگر اشغال این شهر را به روز دوم مهرماه منتسب می‌دانند. به هرحال در اول مهرماه ارتش دشمن از چندین محور استان‌های خوزستان، ایلام و كرمانشاه را مورد هجوم خود قرار می‌دهد. نیروی زمینی عراق با استعداد ۱۲ لشكر، شامل پنج لشكر پیاده، پنج لشكر زرهی و دو لشكر مكانیزه و همچنین ۱۵ تیپ مستقل به انضمام تیپ ۱۰ گارد ریاست جمهوری اقدام به پیشروی در خاك كشورمان می‌كنند. در همین روز قصرشیرین به محاصره دشمن درآمده و تانك‌های‌دشمن پس از دور زدن شهر، آن را بمباران می‌كنند. فاصله نزدیك قصرشیرین به مرز باعث تسهیل دسترسی بعثی‌ها به این شهر می‌شود. 

عملیات كمان۹۹ نیروی هوایی كشورمان پاسخ قاطعی بر تجاوز هوایی روز گذشته عراق است كه طی آن ۱۴۰ هواپیمای ایرانی اهداف نظامی ارتش بعث عراق در فرودگاه‌ها و آشیانه‌های نظامی این كشور را در مناطقی چون كركوك، موصل، رشید، حبانیه، ناصریه، شعیبیه، كوت و المثنی بمباران می‌كنند. عملیات نیروی هوایی در اول مهرماه پاسخ قاطعی بر این جمله صدام می‌شود كه پس از هجوم اولیه جنگنده‌هایش به ایران گفته بود: ‌تا نیم ساعت دیگر كمر ایران خواهد شكست! 

اما در پشت جبهه نیز تحركاتی به چشم می‌خورد. بسیاری از مردم تهران در میدان توپخانه كه اینك میدان امام خمینی(ره) نام گرفته گردهم می‌آیند. تجمع‌كنندگان خواستار اعزام به جبهه هستند. چنین وضعیتی در شهرهای بزرگی چون اصفهان و مشهد نیز به چشم می‌خورد. آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان نماینده امام خمینی(ره) در شورای عالی دفاع در اولین واكنش مسئولان نظام به تهاجم عراق در پیامی رادیویی اعلام می‌كنند: دولت دست‌نشانده و مزدور عراق تجاوز هوایی را به حریم جمهوری اسلامی ایران آغاز كرد و به چند پایگاه هوایی حمله نموده‌ است. ما تاكنون نخواسته بودیم حمله كنیم اما ارتش جمهوری اسلامی تجاوز این بعثی‌های دست‌نشانده را تحمل نمی‌كند و درس تلخی به صدام خواهد داد. 

دوم مهرماه: در این روز سرپل ذهاب، مهران و نفت‌شهر نیز به اشغال دشمن درمی‌آیند. قصرشیرین نیز كه از همان اولین ساعات یورش زمینی عراق شاهد ایستادگی تعدادی از نیروهای سپاه همدان بود، اولین خط پدافندی جنگ را تشكیل داده است كه بنا به تهدیدات عراق، چندین ماه قبل از حمله سراسری دشمن در این نقطه ایجاد شده بود. اما نتیجه این پایداری منجر به شهادت تعدادی از این رزمندگان و به اسارت درآمدن سعید طایفه‌نوروز فرمانده سپاه همدان به همراه ۱۷ نفر از همرزمانش می‌شود. به این ترتیب عراق در این محور با مقاومت چندانی مواجه نشده و بدون آنكه به داخل برخی از این شهرها نفوذ كند، آنها را محاصره كرده و به سمت مناطق عمیق‌تر پیشروی می‌كند.
 
حمله هوایی دشمن به مناطق نفت‌خیز جزیره خارك نیز در روز دوم مهر به ثبت رسیده است. جزیره خارك در طول دوران دفاع مقدس ۲۸۸۸ بار بمباران شد. یعنی اگر روزهای جنگ را دو هزار روز تخمین بزنیم، خارك هر روز بیش از یك‌بار شاهد بمباران نیروهای دشمن بوده ‌است. از داخل خبر می‌رسد كه سپاه اولین نیروهای اعزامی به جبهه‌های جنگ را در تهران ساماندهی كرده و به سمت كرمانشاه اعزام می‌كند. این نیروها جزو اولین خروجی‌های دانشگاه امام حسین(ع) هستند. هرچند برخی از آنها دوره آموزشی خود را به اتمام نرسانده‌اند، اما حركت‌شان به سمت كرمانشاه، یعنی نقاطی از مرز كه به پایتخت نزدیك‌تر است باعث ایجاد جوی روانی برای متجاوزان می‌شود. دشمنی كه در ساعات اولین جنگ قصد خود را رسیدن به تهران اعلام كرده بود. 

سوم مهرماه: این روز را آغاز محاصره خرمشهر نامیده‌اند. هرچند پیشروی عراق از مرز شلمچه به سمت خرمشهر توسط مدافعان پادگان دژ ارتش و همچنین نیروهای مردمی با تأخیر روبه‌رو شده است، لكن پیشروی عراق در جبهه میانی خوزستان و عبور از شهرهایی چون سوسنگرد و نیز پیشروی آن در جاده اهواز به خرمشهر باعث می‌شود تا این روز را به عنوان محاصر خرمشهر نامگذاری كنیم. در همین روز رادیو بی‌بی‌سی حمایت رژیم‌های عربستان و كویت از حمله عراق به كشورمان را اعلام می‌كند. حمایت حكام خودفروخته عرب در طول دفاع مقدس از صدام به گونه‌ای بود كه آمارها مجموع كمك‌های مالی چهار كشور عربستان، كویت، قطر و امارات به عراق در جنگ را حدود ۲۰ میلیارد دلار اعلام كرده‌اند. 

چهارم مهرماه: شهر بستان در همین روز به اشغال دشمن درمی‌آید. همچنین در این روز به دلیل آمادگی خوب نیروی هوایی در مقابل سایر نیروهای نظامی‌ كشورمان، عملیاتی برضد منابع اقتصادی و نظامی عراق انجام می‌شود. نیروی هوایی كشورمان كه در همان اولین ساعات آغاز جنگ، پاسخ حمله هوایی عراق را داده بود، در این روز نیز طی عملیاتی ضربات سنگینی به سیاست اقتصادی و نظامی دشمن وارد می‌كنند. در این عملیات هوایی ۵۹ فروند از جنگنده‌های كشورمان حضور دارند و همچنین در روزهای سوم و چهارم مهرماه، به دلیل ساماندنی پدافند هوایی كشورمان حدود چهل فروند از جنگنده‌های دشمن ساقط می‌شود اما در طرف مقابل دشمن نیز به خاطر مقاومت‌هایی كه رفته‌رفته مقابل خود می‌بیند، سعی می‌كند از نیروی هوایی خود علیه مناطق غیرنظامی كشورمان استفاده كند. چنانچه حمله هوایی عراق به اهواز در چهارم مهرماه صورت می‌گیرد و همچنین بمباران توپخانه‌ای دشمن در این روز مناطق غیرنظامی خرمشهر را مورد هجوم قرار می‌دهد. 

از مناطق داخلی كشور خبر می‌رسد كه خرمشهر در وضعیت بدی قرار دارد و آمار بمباران توپخانه‌ای دشمن به این شهر حدود ۶۰ شهید برجای گذاشته است اما از سوی دیگر عراق كه تا نزدیكی منطقه نبرد اهواز پیش رفته، در همان نقطه متوقف می‌شود. مواضعی كه تا این روز به دست دشمن افتاده كمابیش حفظ می‌شود. روز بعد خبرهای دیگری در راه است. 

پنجم مهرماه: این روز مصادف با ورود مقام معظم رهبری به عنوان نماینده امام در شورای عالی دفاع به همراه شهید دكتر مصطفی چمران به اهواز است. پنجم مهرماه در واقع نمادی از ساماندهی نیروهای انقلابی برای شكل دادن به مقاومت‌های مردمی در برابر دشمن متجاوز به شمار می‌رود كه با تشكیل ستاد جنگ‌های نامنظم شهید چمران، نقطه عطفی به خود می‌گیرد. كاخ استانداری خوزستان در اهواز، مقر ستاد جنگ‌های نامنظم می‌شود و به این ترتیب نیروهای ویژه دكتر در جبهه میانی خوزستان پدافند محكمی در برابر دشمن ایجاد می‌كنند. عملیات ریجاب نیز در سرپل ذهاب باعث عقب نشستن موقتی دشمن در این جبهه می‌شود. در واقع پنجم مهرماه روز خوبی برای متجاوزان نیست. شاید یكی از تبعات توقف ارتش عراق در این روز بود كه باعث شد صدام برای اولین‌بار در تاریخ جنگ تحمیلی، درخواست آتش‌بس را ارائه دهد؛ درخواستی كه از سوی مسئولان كشورمان پذیرفته نمی‌شود. 

از بعد سیاسی نیز خبرهایی از میانجیگری برخی كشورها و گروه‌های اسلامی به گوش می‌رسد كه گویی برای پایان دادن به جنگ بین دو كشور اسلامی تلاش‌هایی را انجام می‌دهند. در این روز بحث‌هایی در شورای امنیت سازمان ملل در خصوص جنگ بین ایران و عراق انجام می‌گیرد كه نتیجه خاصی دربرندارد. مقاومت نیروهای كشورمان در برابر دشمن، جنگ را برای متجاوزی كه پیروزی سریعی را پیش‌بینی می‌كرد، پیچیده و دشوار ساخته است. 

ششم مهرماه: شهید چمران یكی از اولین شبیخون‌های دفاع مقدس را در این روز ضد نیروهای عراقی اطراف اهواز به انجام می‌رساند. او كه تنها چند ساعتی از ورودش به مناطق عملیاتی می‌گذرد، استراتژی خود را عدم دادن مهلت به دشمن و یورش سریع به آن اتخاذ می‌كند. شبیخون دكتر و نیروهای ستاد جنگ‌های نامنظم باعث وارد آمدن تلفات بسیاری به دشمن می‌شود. چنانچه اولین عقب‌نشینی‌ متجاوزان از مواضع خود طی این عملیات صورت می‌گیرد. هرچند در سایر جبهه‌ها برخی اخبار ناخوشایند به گوش می‌رسد كه اشغال كامل شهر هویزه از جمله آن است. این شهر كه از اولین روزهای آغاز جنگ مورد هجوم دشمن قرار گرفته بود، مقاومت شایانی از خود نشان داد، اما در نهایت روز ششم مهر به اشغال كامل دشمن در‌آمد. 

از بعد سیاسی نیز دشمن متجاوز كه از عدم تصرف سریع خوزستان كلافه شده ‌است، شایعه اشغال كامل خرمشهر را منتشر می‌كند تا به این وسیله روحیه رزمندگان و ملت ایران را تضعیف كند اما به واقع در این روز بعثی‌ها همچنان پشت دروازه‌های شهر گرفتار مقاومت مردمی هستند و موفقیت چندانی به دست نیاورده‌اند. از نگاه بین‌المللی نیز شورای امنیت اولین قطعنامه خود درخصوص جنگ را صادر می‌كند. قطعنامه‌ای كه در آن اشاره‌ای به تجاوز عراق نشده‌ است.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: پنجشنبه 6 آذر 1393 09:12 ب.ظ